Moderné kotly na drevo sú úsporné a šetrné k životnému prostrediu
Romantickú atmosféru navodenú praskaním voňavého dreva so splyňovacím kotlom na drevo nezažijete. Celý proces totiž prebieha v uzavretom priestore. Napriek tomu má kúrenie drevom svoje výhody, a to napríklad v tom, že využíva obnoviteľný zdroj energie. Prečítajte si, ako kotol na drevo funguje, aké sú jeho ďalšie plusy a kedy je vhodným riešením vykurovania.
Klasický kotol na drevo nahradila účinnejšia metóda
Technológia kúrenia drevom urobila veľké skoky vpred. Staršie kotly na drevo mali vysoké emisie a nízku účinnosť – iba okolo 70 %. Nahradili ich preto moderné drevosplyňovacie kotly, ktoré sú vďaka vysokej účinnosti (aj vyše 90 %) šetrné k životnému prostrediu aj k vašej peňaženke. Výrobcovia zlepšili aj komfort obsluhy, napríklad automatizáciou dopĺňania paliva.
Splyňovacie kotly majú vysokú účinnosť, no potrebujú starostlivosť
Splyňovacie kotly na kusové drevo pracujú na odlišnom princípe ako klasické zariadenia využívajúce prehorievanie alebo odhorievanie paliva. Sú vybavené dvomi spaľovacími komorami:
- Prvá spaľovacia komora. Do nej vkladáte veľké množstvo dreva, ktoré kotol zospodu zapáli. Kotly to dokážu automaticky v závislosti od toho, kedy potrebuje vykurovaný objekt teplo. Po prvotnom odparení vody sa z dreva začnú vplyvom tepla uvoľňovať drevné plyny. Časť z nich sa spáli priamo v tejto prvej komore.
- Druhá spaľovacia komora. Nespálené drevné plyny v nej zhoria takmer bez zvyšku. Horia totiž pri vysokej teplote, ktorú vytvára nútené prúdenie vzduchu.
Proces splyňovania dreva a horenia si kotol reguluje automaticky na základe údajov zo senzorov. Výsledkom je:
- lepšie využitie energie z dreva – nižšie náklady na vykurovanie,
- nižšie emisie – menšia záťaž pre prírodu,
- menej popola – menej čistenia.
V drevosplyňovacom kotle môžete spaľovať takmer akékoľvek drevo. Samozrejme, malo by byť suché a mať dostatočnú výhrevnosť. Na rozdiel od brikiet či peliet ho môžete spracovať aj svojpomocne – stačí ho narezať, prípadne vysušiť. Ide teda o ideálny spôsob vykurovania, ak máte poruke zdroj dreva, napríklad hospodársky les.
Nevýhodou je, že drevo budete musieť dopĺňať ručne cca 2- až 3-krát denne. Doplnené množstvo obvykle vydrží zásobovať objekt teplom 8 až 12 hodín.
Moderné kotly na pelety pracujú plnoautomaticky
Na princípe splyňovania pracuje aj takmer každý moderný kotol na biomasu. Môže spaľovať drevnú štiepku, brikety či pelety (niektoré modely si poradia aj s kusovým drevom).
Drevené pelety sú v podstate zvyšky z drevospracujúceho priemyslu – zlisované piliny. Majú priemer do 1 cm a dĺžku niekoľko centimetrov. Keďže sú lisované pod vysokým tlakom, majú vysokú hustotu i výhrevnosť a zostáva po nich málo popola. Pelety majú štandardizovanú veľkosť, môžete ich teda do kotla dopravovať aj automaticky zo zásobníka.
Z toho vyplývajú najväčšie výhody kotla na pelety:
- Plne automatická regulácia
Na rozdiel od kotla na kusové drevo je vykurovanie peletami regulované automaticky, a to vrátane zásobovania palivom či dokonca odstraňovania popola z kotla. Kotol si prísun peliet kedykoľvek spomalí alebo zastaví podľa aktuálnej potreby tepla. S prikladaním či dokonca odoberaním dreva vzhľadom na prehrievanie kotla si teda nemusíte robiť starosti.
- Komfortná obsluha
Pelety môžete mať uložené v skladovacom sile a do kotla ich dať dopravovať automaticky pomocou závitového či sacieho dopravníka. Lacnejšou a priestorovo úspornejšou alternatívou je poloautomatická prevádzka s malým zásobníkom, ktorý je súčasťou kotla. Musíte ho síce dopĺňať raz za 3 až 4 dni, ale oproti 8 až 12 hodinám pri kotloch na kusové drevo je to stále výrazný rozdiel.
Nevýhodou je, že ste odkázaní na nákup a dopravu štandardizovaných peliet. Pri automatickej prevádzke počítajte aj s investíciou do priestoru na ich skladovanie.
4 výhody kotlov na drevo
1. Drevo je lacné palivo
Kusové drevo i pelety patria k najlacnejším palivám na trhu. Platí to i napriek vysokému dopytu po nich, ktorý paradoxne vyvolalo zdražovanie plynu a elektriny. No vykurovanie peletami je oproti zemnému plynu stále lacnejšie o cca 15 % a oproti elektrine viac než trojnásobne. V praxi je to s číslami o niečo zložitejšie, keďže musíte počítať aj s nákladmi na inštaláciu a údržbu vykurovacieho systému a s návratnosťou investície.
2. Kotly na drevo sú šetrné k ovzdušiu
Kvalitné spaľovanie dostatočne vysušeného dreva v moderných kotloch nemá až taký negatívny vplyv na ovzdušie, ako by ste si mohli myslieť. Emisie pevných častíc sú minimálne. Produkcia CO2 pri spaľovaní biomasy sa považuje za uhlíkovo neutrálnu, keďže do ovzdušia sa uvoľňuje len také množstvo CO2, aké strom do seba naviazal v podobe uhlíka počas svojho života procesom fotosyntézy. Navyše drevo je obnoviteľný zdroj energie. To pre zemný plyn, uhlie či vykurovací olej neplatí.
3. Drevo, brikety a pelety podporujú lokálnu ekonomiku
Ak budete vykurovať drevom z domácich lesov, podporíte energetickú nezávislosť a vznik pracovných miest. Slovenské drevo nemusí do vášho kotla putovať stovky či tisícky kilometrov. Jeho preprava teda vyprodukuje menej sekundárnych emisií.
4. Dotácia na kotol na drevo
Z programov Zelená domácnostiam a Obnov dom môžete získať dotáciu do 1 500 € na kotol spaľujúci biomasu (kam patria aj kotly na drevo a pelety). Podmienky sa však priebežne menia. Aktuálne informácie nájdete na webových stránkach jednotlivých programov.
Zhrnutie
Časy, keď kotol na tuhé palivá zamoroval dymom široké okolie, sú dávno preč. Moderné kotly na drevo spĺňajú najnovšie emisné štandardy a majú vysokú účinnosť. Tým spotrebúvajú menej paliva a vďaka nim kúrite lacnejšie. Navyše niektoré kotly na pelety sa dokážu zásobovať plne automaticky – nemusíte každú chvíľu myslieť na prikladanie dreva a komfort ich používania sa blíži komfortu používania plynového kotla.
Výhodou týchto kotlov je i nezávislosť od plynovej prípojky a kolísajúcich cien plynu a elektriny. Nezabúdajte, že na rozdiel od plynu je drevo obnoviteľným zdrojom energie. Ak si zvolíte lokálnych dodávateľov, znížite tým aj emisie produkované pri jeho preprave a podporíte miestnu ekonomiku.