Trojcestný ventil slúži na reguláciu vykurovania
Trojcestný ventil sa nazýva často aj trojcestný zmiešavač. Inštaluje sa do vykurovacieho systému, aby bolo možné regulovať objemové prietoky. Spadajú sem napríklad stanovená prívodná teplota, ale aj regulácia teploty spiatočky. Ventil sa preto dá príslušne nastaviť, aby voliteľne otváral alebo zatváral. Okrem opisovaného trojcestného ventilu možno do vykurovacích okruhov inštalovať aj dvojcestné ventily. Pri variante s tromi cestami sa rozlišujú dva rôzne druhy konštrukcie, s ktorými sa budeme bližšie zaoberať v nasledujúcej časti.
Konštrukčné riešenie trojcestných ventilov
Hoci úloha zostáva rovnaká a ventil bude následne vždy regulovať objemový prietok, konštrukcia sa môže líšiť. Zónové alebo prepínacie ventily s tromi cestami sa prevádzkujú pomocou 230 V motora. Tento zabezpečuje, aby sa ventil otvoril, a tým dosiahol prevádzkový stav „OTV“. Ak sa napätie z ventilu odstráni, ventil sa znovu zatvorí a dosiahne tým naopak prevádzkový stav „ZATV“.
Ovládanie sa v praxi realizuje cez reléový kontakt v riadiacom systéme. Ak sa ventil nachádza v polohe „OTV“, môže dôjsť k prechodu z cesty A na AB. V polohe „ZATV“ je možná len cesta z B na AB a cesta z A na AB je zatvorená.
Trojcestný ventil sa spravidla používa len pri zmiešavačoch pre vykurovací okruh
Tento ventil však možno alternatívne obsluhovať aj prostredníctvom servomotora s pohonom 230 V. Ovládacie napätie variuje medzi nulou a desiatimi voltami a príslušne prestavuje ventil tak, ako to vyžaduje vykurovací okruh. Výhodou pri tom je, že neexistujú striktné obmedzenia medzi jednotlivými cestami a s tým spojenými prevádzkovými stavmi, pretože ventil sa dá regulovať postupne.
Spravidla sa trojcestný ventil, ktorý je ovládaný servomotorom, používa len pri zmiešavačoch pre vykurovací okruh. Elektricky prevádzkované regulačné ventily sa z dôvodu nízkych teplotných zaťažení inštalujú väčšinou vo vratnom potrubí vykurovacieho systému. Podrobné informácie týkajúce sa vami zvoleného systému vám v prípade potreby môže poskytnúť váš inštalatér.
Prečo sú v praxi potrebné trojcestné ventily?
Vo vykurovacom systéme musia všetky komponenty navzájom perfektne reagovať, aby jednak zaručovali bezpečnosť a efektivitu, ako aj bezchybnú prevádzku. Trojcestný ventil sa stará o potrebné zníženie prívodnej teploty. V praxi je takýto ventil potrebný napríklad ako zmiešavač v prípade, keď sa tradičný plynový vykurovací systém používa spolu s podlahovým vykurovaním. V takomto prípade dochádza k tomu, že vykurovacie médium s nižšou teplotou z vratného potrubia sa zmiešava s médiom s vyššou teplotou. Okrem toho umožňuje postup prostredníctvom jednotlivých ciest aj to, aby sa napájanie teplou vodou mohlo vykonávať separátne od vykurovania bytu alebo domu.
Zároveň je však možné aj paralelné využívanie. Takéto využívanie potom umožní, aby sa mohlo vykurovať permanentne, namiesto toho, aby sa musela stanoviť priorita medzi ohrevom teplej vody a vykurovaním. Trojcestný ventil preto poskytuje svojim používateľom v prvom rade flexibilitu a zároveň zaručuje efektívnu prevádzku celého zariadenia.
Na trhu sú dostupné takéto zmiešavače v rôznych vyhotoveniach. Spravidla by ste pri kúpe nového zmiešavača mali počítať s cenou približne od 90 do 150 eur. Ideálne je, ak to pred nákupom môžete konzultovať s vaším inštalatérom, prípadne mu priamo povedzte, aby kúpil zmiešavač zodpovedajúci vykurovaciemu systému. Do úvahy treba brať okrem iného výkon servomotora, ako aj veľkosť ventilu. Odborník sa však najlepšie vyzná v jednotlivých stránkach trojcestných ventilov.
Zhrnutie
Trojcestný ventil prispieva ako neviditeľný konštrukčný prvok k tomu, aby všetky komponenty vo vykurovacom systéme boli navzájom dobre zosúladené. Aby ste sa pri nákupe vyhli chybám, je nevyhnutné odborné posúdenie inštalatérom.